Освячення в с. Лютинка

Будівництво духовного реколекційного містечка в с. Лютинка

20 вересня 2009 р. у невеличкому селі Лютинка, що розташоване неподалік від селища Журавна, відбулась вагома в його історії подія – відвідини Єпарха Стрийського Кир Юліана Гбура.

Владика приїхав у це маловідоме, мальовниче село, щоб благословити добрий почин – закладення та будівництво духовного реколекційного містечка «Архангел Михаїл» та виховного комплексу для дітей-сиріт. Цієї неділі було освячено хрест та наріжний камінь на місці, де згодом розпочнеться будівництво. Знаменно, що посвячення відбулося в час святкування 20-річчя виходу із підпілля Української Греко-Католицької Церкви.
Задум будівництва духовного реколекційного містечка та сиротинця виник давно, сказав священик Львівської архієпархії, один із засновників Благодійного фонду «Архангел Михаїл» о. Петро Камінський, з ініціативи та організації якого й відбувся цей захід.
2006 року створено Благодійний фонд «Архангел Михаїл» Української Греко-Католицької Церкви. Засновниками його є священики та миряни УГКЦ. Одне із завдань фонду - соціальна опіка та надання допомоги малозабезпеченим, інвалідам та іншим потребуючим особам.
Уже два роки о. Петро разом із однодумцями опікується 12-ма дітьми. Сьогодні, за його словами, розпочато будівництво будинку для цих дітей. У подальшому планують об’єднати людей, не байдужих до чужої долі, в єдину команду й розпочати будівництво духовно-реколекційного містечка.
«Ми мусимо щось вкласти в майбутнє, а майбутнє - це наші діти. Сьогодні храми золотіють, але всередині у них пустка»,- зазначає священик.
Діти, особливо ті, які втратили в житті опору, залишились без батьків, потребують орієнтира в житті. «Ми мусимо це робити, щоб ці невинні душі не використав хтось інший, - каже о. Петро. - Надходило багато пропозицій втілювати цей задум у Львові, Івано-Франківську, проте ми хотіли збудувати духовно-реколекційне містечко далеко від міської суєти, ближче до землі, до природи».
Отець Петро народився на Стрийщині, але коріння його роду походить із Лютинки. Тому природно, коли постала проблема вибору місця під духовно-реколекційний центр та сиротинець, кращого за рідне село, що розташоване в такому благодатному краї, годі шукати.
«Я запросив старця-пустельника, студита духовного сану о. Олександра, щоб дізнатись, чи благословенне це місце для такої справи. Отець підтвердив, що тут добра аура». За переказами, на місці, де планують зводити реколекційний центр, стояла церква, яка запалася у землю. Старожили кажуть, що на Великдень тут досі чути відлуння дзвонів.
Недільного по-літному теплого дня короваєм, квітами жителі Лютинки, діти в українських одностроях, парох о. Андрій Вагіль вітали на своїй землі владику Юліана Гбура, керівника прес-служби Павла Худа, декана Журавнівського деканату Романа Гринчишина, монаха о. Олександра, духовенство та мирян. 


Найменші жителі села підготували для гостей чудову концертну програму, їхні обличчя світилися радістю та щирістю.
Як зауважив під час свого виступу о. Петро, діти – це янголи Божі. Непідкупна дитяча радість, щастя змушують наші душі оновлюватись.
У своєму виступі о. Петро Камінський наголосив, що спільною працею, підкріпленою молитвою, зможемо досягти задуманого. Він висловив свій жаль тим, хто, за його словами, має намір, щось скористати, нажити на цій благодійні справі матеріальні блага, а також жаль тим, хто залишиться осторонь. Священик запросив духовенство та мирян до спільної молитви, яку промовив о. Олександр.
Окрім високого духовенства, сюди завітали керівництво району - голова райдержадміністрації Ігор Кос, голова районної ради Роман Баліцкий, які у своїх виступах підтримали таку добру ініціативу. А також професор, публіцист, завідувач кафедри зарубіжної преси Львівського ЛНУ ім. І. Франка Йосип Лось, журналіст, викладач Львівського ЛНУ ім. І. Франка Тарас Лильо, представниця благодійного фонду з Італії.
Не осторонь цього доброго задуму і люди бізнесу - львів’янин Руслан Демус, голова правління ВАТ «ЖЦПК» С. Пакіж, місцевий житель Андрій Камінський.
Українські пісні жителям Лютинки та гостям дарували відомі співаки та музиканти: львів’янка Оленка Васильчак - переможниця міжнародного конкурсу в Болгарії, з м. Стрия - Христина Паньків - переможниця всеукраїнського конкурсу «Пісня серця», івано-франківський гурт «Полюс» та його лідер, композитор і виконавець Андрій Василюк. Здавалось, хлопці з гурту ладні були грати для одних лише дітей (старші поспішали чи то до господарки, чи просто не звикли до таких концертів), які своїми оплесками не відпускали музикантів.
Чи не вперше в Лютинці відбувся захід, навколо якого об’єднались люди різних професій, світоглядів, щоб разом розпочати справу майбутнього. Майбутнього не лише дітей-сиріт, знедолених, а й самого села, яке має шанс видертися із лабет запустіння та виродження й досягти певного розвою бодай в духовному житті.
Оксана ФРАНКІВ, "Новий час"